K sreči, živim v takšnem predelu kjer je vodovod speljan tudi do naše pipe. Namreč ta sistem cevi, črpalk, raznoraznih rezervoarjev in naprav omogoča dovod čiste pitne vode, a vendar še vedno ne doseže vseh gospodinjstev, zato je še vedno dosti ljudi na svetu, ki so brez pitne vode.
Po navadi, so vodovodi speljani tako, da je iz vira vode, kjer voda prihaja iz podtalnice izpeljana in postavljena čistilna naprava, kjer se voda filtrira in dezinficira, ter tako prilagodi kakovostnim standardom, ki so predpisani in varni za uživanje. Nato pa se voda pretaka po ceveh s pomočjo raznoraznih črpalk in tako pride do gospodinjstev, ki je primerna takoj za pitje, kuhanje in umivanje, oziroma čiščenje. Prav tako, pa se voda tudi odvaja v kanalizacijske vode, kjer gre ponovno skozi čistilne naprave preden se ta vrne v napravo. Tako je vodovod tisti, ki nam zagotavlja, da imamo pitno vodo in je tudi ravno ta tisti, ki zmanjšuje in preprečuje onesnaževanje vode. A še vedno, je pa tudi tega potrebno vzdrževati, saj se lahko tudi v njem nabira vodovodni kamen in tako v ceveh nastajajo obloge. Prav tako lahko pride do puščanja cevi zaradi raznoraznih razlogov, kot tudi do onesnaževanja voda, če pride morda do kakšnih okvar čistilnih ali vodovodnih sistemov. Zato pa mestni vodovod ob takšnih nezgodah vedno poskrbi, da se napaka čimprej odpravi in prav tako dajo tudi opozorilo, če bi do česarkoli prišlo, da v določenem času voda ni pitna, dokler napake ne odpravijo.
Prav tako, pa mestni vodovod objavlja tudi analizo vode na svojo spletno stran, kjer ima vsak dostop in pravico do pregleda analize vode tekočega in pa preteklih let. Prav tako pa tudi izvajajo notranji nadzor po načelih HACCP sistema. To pa pomeni, da vse kar se dogaja na vodovodnem omrežju in objektih ne vpliva na zdravstveno ustreznost pitne vode.